Články

Merry Christmas

Jak se slaví Vánoce v Americe?

S čím byste v americké rodině nepochodili a jaké jsou hlavní rozdíly mezi tradicemi v Čechách a v Americe? Kdo nosí dárky, když ne Ježíšek a kdy si je můžeme rozbalit? Rozhodně ne na Štědrý večer!

Jedním z mála společných rysů Vánoc, kterého si můžete všimnout i v Americe, je předvánoční nákupní šílenství. Stejně jako u nás, se do regálů obchodů dostávají první vánoční sladkosti a potenciální dárky již kolem října a hlavní nákupní horečky začínají s Black Friday. Kromě této zvláštní, globálně rozšířené tradice, je další tradicí rozsvícení Vánočního stromečku na významných místech.

Trošku delší Vánoce

Uznáváme, že pokud jde o stěžejní den celých Vánoc, pak se také jedná o jeden den. Na druhou stranu, v případě, že Vánoce považujete za zahájené při zavěšení poslední ozdoby na stromeček, pak to v Americe vyhráli! Stromeček tam totiž zdobí dříve a často již začátkem prosince nebo hned po Dni díkuvzdání.

Na druhou stranu dárečky, které přinesl Santa Claus, si rozbalují až 25. 12. A řekněme si narovinu, kdo by chtěl čekat na dárečky jen o hodinu déle.

Děti na Christmas Eve připravují na stůl Santovi sušenky a mléko, aby se občerstvil po náročné cestě – přeci jen musí za jednu noc obletět celou Zemi. Velmi oblíbení jsou také Santovi sobi, (především sob Rudolf, který je jedním z hlavních symbolů).

Vánoční pohoda

Tu pravou atmosféru v Americe zajišťuje vůně cukroví a do celého světa rozšířené, vánoční koledy. Co dobrého, že si tam dopřávají? Asi nejznámější pochoutkou jsou koláče – s pekanovými ořechy nebo jablečný. Mezi drobnější cukroví perníčky a candy cane (neboli cukrová hůlka).

Mezi klasické koledy, které jsme výše zmiňovali, patří ” Jingle Bell Rock” a “Rockin’ Around the Christmas Tree.” Vánoční filmy, které jsou v Americe také neodmyslitelnou součástí je například Sám doma nebo Vánoční skřítek.

No a jak to děláme v naší anglické školce my?

V soukromé školce začíná vánoční atmosféra velice brzy, protože s dětmi zdobíme stromeček již na začátku prosince. Jdeme tak po vzoru amerických tradic, ale hlavním důvodem je, aby si děti Vánoce užily o trochu déle a dříve se naladily na vánoční atmosféru.

Každým rokem pořádáme i adventní dílničku, kde si mohou rodiče vyrobit společně se svými dětmi adventní věnec. Pokračujeme vánoční besídkou, na které děti předvedou, co se během pololetí v naší anglické školce naučily. Tento příjemný den, který letos vychází na 17. 12., zakončíme koledami.

Prosinec je pro nás specifický i tím, že se děti kromě seznamování s dalšími americkými tradicemi, mohou těšit na loutkové divadlo s představením Betlém a návštěvu vánočních trhů.

Tak šťastné a veselé i Vám!