Články

Kdy dát dítě do školky?

Panuje obecné dogma, že dítě může chodit do mateřské školky, tedy té státní, od 3 let. Někteří rodiče však s umístěním do školky vůbec nepospíchají a raději nechají svého potomka déle doma. Povinná předškolní docházka zatím neexistuje, ale již se chystá novela, která by nařizovala povinný rok pobytu ve školce před nástupem na základní školu. Tedy zhruba ve věku 5 let.

Obecně lze říci, že závisí jen na Vás, kdy dítě do školky skutečně dáte, zda se musíte vrátit zpátky do zaměstnání, nebo jste na mateřské a chcete si nechat staršího sourozence také doma. Potřeby jsou individuální a v dnešní době není problém umístit i dvouleté dítě, ale zpravidla do soukromé školky.

Soukromé školky – výhody a nevýhody

kdy-dat-díte-do-skolkySoukromá mateřská školka sice znamená vyšší náklady, ale i lepší přizpůsobivost pracovním a časovým možnostem rodičů. Není problém mít dítě v soukromé školce i do 18 hodin, což ocení hlavně rodiče pracující na směny bez možnosti hlídání. Zároveň mohou nabídnout i individuální přístup k jednotlivci (1 učitel na 6 dětí) oproti státní školce, kde jsou 2 učitelky na 20 dětí.

Proč dát dítě do školky?

Umístěním dítěte do školky získá nejen rodič, ale i dítě. Ratolest se naučí chovat ve větším kolektivu a spolupracovat s ostatními. Dokáže se tak lépe osamostatnit. Je to pro něj první zkušenost, kdy se musí postarat samo o sebe a zároveň se učí uznávat autority pedagogů před nástupem na základní školu.

Dítě se také díky spoustě nových her a aktivit, které byste s ním třeba obtížně dělali doma, rozvíjí mentálně i fyzicky. Ve školce se také klade důraz na logopedické problémy a specialista může v rámci předškolní výchovy některé vady řeči odstranit tak, aby dítě před nástupem do první třídy nemělo jazykový handicap.

Stinné stránky nástupu do školky

Mnoho maminek má oprávněné obavy z nástupu ratolestí do školky především kvůli vysoké nemocnosti. Většinou totiž rodiče nachlazených dětí nemají tu možnost dát dítko někomu jinému na hlídání, a pokud si nemohou třeba vzít volno, aby s ním mohli zůstat doma, dostává se nachlazené dítě do kolektivu. Na druhou stranu je dětství obdobím, kdy si člověk vytváří vlastní imunitu pro dospělý život.

Pokud dítě nezvykáte na svou absenci a jste s ním denně, může se stát, že bude nástup do školky prožívat velmi nešťastně a plačtivě a každé vaše loučení bude hororovým výstupem. Od klasického zápisu do školky na jaře máte půlrok na to, abyste dítě připravili i na svoji nepřítomnost. Začněte s nácvikem ještě před nástupem do školky, eliminujete tak srdceryvné scény nejen ve školce při Vašem odchodu, ale i do budoucna například při odjezdu na dětský letní tábor.

Central Preschool je soukromá školka v Praze, která nabízí přátelské prostředí malého kolektivu, kde si dítě postupně snadno zvykne na větší kolektiv. Individuální přístup je pro nás priorita především kvůli výuce jazyků. Zápis do školky probíhá po celý rok, takže je pouze na Vás, kdy přihlásíte dítě do školky.