Články

Jak zvládnout nástup do školky?

Nástup do školky je velkým krokem jak pro děti, tak pro rodiče. Zvláště pak pokud jde o prvního potomka. Život a řád rodiny se mění a přichází pravidelná docházka a každodenní režim. V některých rodinách, kdy je dítě fixováno na domácí prostředí a nepřetržitou přítomnost matky, může být nástup do školky klíčovým okamžikem.

Těžko na cvičišti, lehce na bojišti

Zkuste dítěti, ještě před nástupem do školky, říkat, jak je mateřská školka prima, co všechno se tam naučí a že tam bude mít plno kamarádů i z Vašich známých nebo třeba z pískoviště. Zároveň ho nechávejte častěji s jinými lidmi. Vyzkoušejte si jednou za čas naplánovat večerní program nebo ho nechte přes den hlídat kamarády. Naučí se tak uznávat i jiné autority a zvykat si, že rodiče nejsou samozřejmostí. Zároveň se naučí, že musí komunikovat i s někým jiným, kdo není „naladěn“ na jeho vlnu a nerozumí tomu, co zrovna ukáže nebo svou „dětskou“ řečí označí. To může vést ke zlepšení vyjadřování a zjednodušení požadavků tak, aby je pochopil i někdo jiný než jen rodič.

Nevyhrožujte, nebuďte sentimentální, podporujte

kindergarten-421623_640V žádném případě dítěti před nástupem do mateřské školy nevyhrožujte, že paní učitelka mu ukáže nebo že tohle mu ve školce neprojde. Vytvoříte tak v dítěti pocit, že školka je něco, čeho by se mělo bát. Vyvarujte se těchto vět, které by mohly Vašemu potomku zošklivit nástup do mateřské školky.

Nebuďte smutní ani sentimentální. Školka je velký krok pro tak malého člověka a tím, že budete v šatně sami plakat, situaci nepomůžete. Děti mají schopnost zrcadlit pocity svých rodičů. Když uvidí, že Vy jste smutní, bude se jim o to více také stýskat. A může se trápit tím, že Vás opustilo, úplně stejně jako Vy. Spolkněte všechny tyto emoce, které situaci z odloučení nijak nepomáhají.

Jestliže snad dítě ztratí nadšení z chození do školky a začne Vám doma stávkovat, že tam už chodit nechce, zkuste ho povzbudit. Připomeňte mu, že má ve školce kamarády, kteří tam na něj čekají, dejte mu na cestu oblíbenou hračku a slibte mu, že pro něj přijdete včas jako vždycky. Nenechte ho v náručí negativních pocitů a vyzdvihněte to dobré, co ve školce zažije. Případně se přidejte na stejnou vlnu, že i Vám se občas nechce do práce, ale že nemůže být doma sami, že Vám to oběma rychleji uteče, když bude ve školce.

Mateřská školka je místo, kde se Vašemu dítěti bude určitě líbit a především mu prospěje do budoucna. Jeho obavy z nového jsou přirozenou součástí vývoje. Nástupem do školky Vaše ratolest jen získá, naučí se samostatnosti, zodpovědnosti, práci v týmu a najde si nové kamarády.