Články

Jak správně psát

Spoléhat se, že Vaše dítě dovede ke správnému psaní až učitel při nástupu do školy, se nemusí později vyplatit. K ideálnímu rozvoji dítěte i v předškolním věku patří osvojení psaní jemné motoriky s psací tužkou. Výuka psaní vhodně zakomponovaná do výuky či předškolních aktivit rozvíjí dětskou představivost a tvůrčí schopnosti. Je důležité naučit již předškoláka také správné technice úchopu psacího náčiní. Zároveň by ale mělo jít o výuku psaní hravě bez zbytečného drilu a nudných stereotypů. Jak správně psát a jak techniku psaní dále rozvíjet a procvičovat třeba doma?

Nejčastější prohřešky proti správnému psaní

Nevhodná technika psaní začíná a končí u správného úchopu tužky. Přičinlivé dítě se opravdu snaží poradit si s tužkou co nejvíce, přílišný tlak na psací je spíše na škodu. Pokud dítě při kreslení nebo psaní tlačí až „ryje“ do papíru, je čas na chvíli přerušit psaní a věnovat se uvolňovacím cvikům uvedeným dále ve článku. K dalším špatným rádcům psaní patří špatné sezení – nejčastěji se žáček usadí k psaní z boku a skládá si pod stolem nohy pod sebe. Špatný sklon sešitu výuku psaní také neulehčí.

Cviky pro rozvoj jemné motoriky

Natrénovat správný úchop tužky je základ, který má ale pokračování v podobě cviků pro jemnou motoriku doma s rodiči či jako podpůrné aktivity při předškolní či školní výuce. Pokroky v psaní můžeme sledovat, pokud do výuky psaní zařadíme uvolňovací cviky. Můžeme se školákem napodobovat pohyb ptačích křídel při uvolnění ramenního kloubu a poté celé ruky krouživými pohyby. Pohyby můžeme dítěti přiblížit také například jako pohyb stromu a jeho lístků. Pro správný úchop se doporučuje také uvolnit dostatečně zápěstí, například s pomocí říkanky „Vařila myšička kašičku.“ Nakonec správně rozhýbeme jednotlivé prsty, které nejsou uvyklé dlouhotrvajícímu psaní. Prsty můžeme volně spojovat s palcem či prsty druhé ruky.

colored-pencils-1506589_640Správné sezení a držení pera při psaní vyžaduje trpělivost

Po uvolnění horních končetin bychom se měli zaměřit na nácvik správného sezení u psaní a držení pera. Pro správné sezení se usadíme na celou židli a položíme chodidla na zem, aby byly na vzdálenost obou spojených pěstí. Nemusíte nutit Vašeho potomka či školáka, aby seděl u stolu jako pravítko. Spíše se s ním třeba projeďte na kole nebo zahrajte hru v přírodě, kde se může volně pohybovat. Následkem toho nebude přetěžovat žádné svaly příliš.

Pro správný úchop tužky ji palec drží, prostředníček podpírá a ukazováček položíme na pero lehce a neprohýbáme – můžeme třeba použít přirovnání, jako když kuřátka zobou. Dítě by mělo být schopné psát i bez ukazováku. Ruka, kterou předškolák nepíše, by měla ležet na spodním okraji sešitu. Mírně se předkloníme, ale záda musí zůstat rovná.

Grafomotorická cvičení vhodnými psacími potřebami

Výběr předškolních psacích potřeb i školních pomůcek hraje nemalou roli při správném nácviku psaní. Velice často rodiče byť s dobrým úmyslem zakoupí předškolákovi příliš tvrdé psací náčiní. Ideální jsou pro kreslení, skicování i nacvičování tvarů pastelky s tvrdostí tuhy HB, středně měkké. Aby si předškolák vybudoval správný nácvik psaní již od začátku, jako pomůcka pro správný úchop tužky se osvědčuje trojhranná tužka. Trojhranná tužka lépe sedí v ruce, neotáčí se a dítě s ní tak může sebejistěji manipulovat. Pokud správný úchop činí dítěti stále potíže, můžeme využít grafomotorický nástavec na tužky. Výběr nástavce na tužku je široký – od univerzálních a nástavců na tužky pro praváky až po specializované nástavce na tužku pro leváky. Nástavec na tužku lze i vyrobit z moduritu podle konkrétního tvaru ruky. Obtížnému psaní pomohou i tužky s protiskluzovými úchopovými ploškami.

V naší česko anglické školce Central Preschool se věnujeme přípravě předškolních dětí po všech stránkách.