Články

Březen – s knížkou za kamna vlezem

Jako každý rok slavíme březen jako měsíc, který patří knihám a čtení. Naše anglická školka Central Preschool se předčítání dětem věnuje pravidelně každý čtvrtek po celý rok a v tomto měsíci se na čtení zaměříme dvojnásobně. Poslední březnový týden se zapojíme do projektu Celé Česko čte dětem, které jsme se stali oficiálními partnery. Děti si do školky přinesou své oblíbené knížky, ze kterých si budeme společně číst.

Celé Česko čte dětem

kids-1136296_640To, jak je čtení pro rozvoj dětí důležité, by si měli uvědomit především rodiče, kteří z hlediska většího pohodlí dávají často přednost televizi. Ta ale v dětech nerozvíjí slovní zásobu ani jejich představivost.

Jak často slyšíme, že kniha byla lepší než film? To proto, že naší vlastní fantazii se žádný film vyrovnat nemůže. Udělejte si horký čaj s medem, posaďte se se svou ratolestí do křesla a přečtěte si pohádku. Uvidíte, jak dobrý pocit z toho budete mít oba dva.

A krom tohoto skvělého pocitu a sladkosti medu na rtech myslete na to, jak důležité je předčítání pro Vaše děti. Společné čtení upevňuje pouto mezi Vámi, trénuje paměť, zlepšuje soustředění a uklidňuje, rozvíjí jazyk a vyjadřování, vede k samostatnému kritickému myšlení, rozlišování dobra a zla, podporuje smysl pro humor a učí dítě, jak se vyhnout nudě a odpočinout si od dění přítomnosti.

Kdy začít dětem číst?

Dětem začněte číst co nejdříve. Vyberte nejprve knížky s velkými obrázky a jen pár větami textu. Kromě čtení si o příběhu a obrázcích povídejte. Postupem času přejděte ke krátkým příběhům, pak k románům na pokračování. Čtěte pomalu, měňte hlasy postav v dialozích a při napínavých pasážích ztište hlas, dosáhne tak většího napětí a zvědavosti. Poproste o čtení i tatínka nebo dědečka. Mužský hlas dává čtení vážnost a pozvedá knihu v očích dítěte na vyšší úroveň, jako ostatní aktivity s otcem.

Pokud Vaše děťátko nevydrží klidně sedět, nenuťte ho. Dejte mu ke čtení pastelky a papír a nechte ho příběh kreslit. Ptejte se na jeho názor na děj. Podpořte vyprávění i dalšími smyslovými zážitky. Čtete-li příběh o Aladinovi, zapalte vonnou tyčinku, pohádku o Švestkové babičce říkejte při konzumaci švestkových knedlíků.

A co při čtení nedělat? Nepřehánějte to, nezahlcujte děti texty. Nepoužívejte čtení jako výhrůžku, ani jako nutné zlo při zákazu televize. Snažte se, aby si děti čtení oblíbily a sami se k němu ve starším věku vracely. Už přemýšlíte, kterou knihou začnete?

Přidejte se s námi k projektu Celé Česko čte dětem!