Články

Angličtina pro předškoláky i nejmenší

Váháte, zdali máte svého potomka seznámit s výukou cizího jazyka ještě předtím, než bude školou povinné? Nemusíte se obávat. Aktivity spojené s osvojováním jazyka pro děti nejsou zátěží.

Ti nejmenší mají naopak tu největší šanci se s cizím jazykem přirozeně seznámit a jednoduše jej rozvíjet. Zvláště pokud se tak stane nenásilnou formou například pomocí písniček, her, pohádek či obrázků. Angličtinou pro předškoláky dáváte dětem šanci do budoucna objevit barevný cizojazyčný svět, který budou chtít prozkoumat.

Kdy začít s angličtinou?

Řešíte-li tedy v rodině, jak naučit Vaše děti anglicky, na první místě často bývá otázka, kdy vlastně s angličtinou začít. Je třeba si, ale nejdříve uvědomit, že způsob, jak naučit jazyk ty nejmenší a jak se jazyk snažíme ovládnout my dospělí, se liší. Děti se totiž jazyk neučí, ale osvojují si ho.

S jednotvárným opakováním jednotlivých anglických slovíček tak u předškoláka moc neuspějete. Řeč totiž získává především jiným způsobem – děti milují poslech. Váš nejmenší tak bude nejvíce vnímat tón hlasu, jeho barvu či výslovnost. Porozumí tak dobře tomu, co se říká, aniž by rozuměl jednotlivým slovům. Samozřejmě je třeba to srozumitelně vysvětlit pomocí výrazu obličeje, gest, mimiky či dalších pomůcek.

Angličtina pro nejmenší

14Samotné rozhodnutí, kdy začít s angličtinou, záleží podle odborníků na individuálním vývoji Vašeho potomka. I ti nejvíce zapálení rodiče by měli postupovat zvolna a zapojit zpočátku angličtinu do života dítěte jen lehkou formou, například pomocí občasných písniček či obrázků.

Okolo třech let se děti mohou setkat s angličtinou ve školce. Naše anglická soukromá školka Central Preschool nabízí dopolední výuku angličtiny pro nejmenší již od 2 let. Výuka anglického jazyka probíhá formou her v přátelském kolektivu. Angličtinu se děti učí přímo od rodilých mluvčích, kteří mohou předat Vašemu dítěti maximum ze svého mateřského jazyka.

Kouzelná vlastnost dětí napodobovat to, co slyší, končí kolem sedmého věku. Tehdy se z nenucené zábavy stává povinnost a dítě se tak ví, že je třeba se cizí jazyk učit. Pokud by se tedy setkalo s dalším jazykem až v tuto dobu, bude cesta do anglického světa o poznání pomalejší a náročnější.

Angličtina hrou

1Jak na to, aby angličtina v mateřské školce či doma byla co nejlepším zážitkem? Na první místě je třeba hodně mluvit, a to nejlépe za pomocí hudby. Básničky, říkadla či rozpočitadla jsou pro děti tím nejlepším zdrojem spojení a frází. Tím, že je opakují, lépe pochopí výslovnost a rytmus cizí řeči. Anglické písničky pomyslný žebříček vedou. Pokud navíc dáme dětem do ruky jednoduché hudební nástroje, mohou například vyťukávat rytmus, a tak se víc soustředit na hru a zároveň si jazyk přirozeně osvojit.

Další osvědčenou metodou je také vyprávění příběhů. V jednoduchých pohádkách, které si děti snadno zapamatují, pak mohou samy vyprávět a hrát. Nesmíme zapomenout také na obrázky, které je nejlepší co nejvíce do detailu popisovat.

Rádi byste se s Vaším potomkem věnovali angličtině i doma? Proč ne, zpívat společně anglickou písničku lze v podstatě kdekoliv a kdykoliv – v autě, na výletě či večer před spaním. Strávíte příjemný čas společně a navíc si Vaše dítě znovu osvěží dovednosti, které načerpal již dříve.